Rahandusminister Maris Lauri ütles Brüsselis, et koos Kreekaga soovitakse jätkata ja tõi näiteks riike, kus on abiprogrammid töötanud ning need võiksid olla tema sõnul Kreekale eeskujuks.
- Maris Lauri Foto: Eiko Kink
„Soovime loomulikult jätkamist koos Kreekaga, kuid varasemaid kokkuleppeid ei saa eirata, need on täitmiseks. Oleme ka näinud, et reeglid ja abiprogrammid töötavad – näiteks Iirimaal ja Portugalis. Portugali viimase abilaenu varasema tagasimaksmise IMFile just kinnitasime,“ rääkis Maris Lauri.
ELi ja euroala rahandusministrid arutasid täna Brüsselis Euroopa strateegiliste investeeringute fondi tulevikku, eilsel euroala rahandusministrite kohtumisel oli peateema Kreeka abiprogrammi seis. „Kreeka tulevik sõltub sealse valitsuse otsustest, initsiatiiv ja võimalused olukorra parandamiseks on kreeklaste käes,“ kommenteeris Lauri.
Eilsel eurorühma kohtumisel tutvustas Euroopa Komisjon ministritele ka talvist ELi majandusprognoosi: majandusolukord on paranemas, finantsturgude usaldus kasvanud, edasiseks kasvuks on oluline investeeringute soodustamine. Anti ülevaade Küprose finantsabiprogrammi hetkeseisust, mis on üldiselt graafikus.
Märtsis kokkulepped fondi põhimõtetes
Täna arutas ELi majandus- ja rahandusküsimuste nõukogu (Ecofin) Euroopa investeeringute kava aluseks oleva strateegiliste investeeringute fondi tööpõhimõtteid. Lauri kinnitas, et euroala ja ELi jaoks on majanduskasvu tagamine üks peamisi eesmärke. „Strateegiliste investeeringute fondi töötamispõhimõtetes peaksime kokkuleppele saama juba märtsis. Fondi kiire käivitumine ja sealt rahastatavate projektide rakendamine aitab süvendada ELi ühisturgu, tõsta konkurentsivõimet, parandada majanduskasvu ja luua töökohti,“ ütles Lauri.
Strateegiliste investeeringute fond on Euroopa Komisjoni algatus, millega abiga plaanitakse mobiliseerida üle 300 miljardi euro investeeringuid erinevate suurprojektide rahastamiseks üle kogu Euroopa. Fondi haldaja on Euroopa Investeerimispank.
Lisaks võtsid ministrid täna Euroopa poolaasta protsessi raames vastu järeldused majanduskasvu analüüsi ja häiremehhanismi raporti kohta. Järeldustes toetati Euroopa Komisjoni seatud majanduskasvu prioriteete nagu investeeringute soodustamine, struktuurireformide rakendamisega jätkamine ning fiskaalne vastutustundlikkus. Häiremehhanismi raportis identifitseeris komisjon 16 liikmesriiki, kelle kohta tehakse veebruari lõpuks süva-analüüsid, et selgitada, kas neis riikides esineb ohtlikke majandusarenguid.
Kinnitati ka Euroopa Liidu 2013. aasta eelarve täitmise aruanne ning ELi üldeelarve 2016. aasta suunised, mille vastuvõtmisega algas iga-aastane üldeelarve kavandamise protseduur. Lisaks andsid eestistujariik Läti ja Euroopa komisjon ülevaate G20 rahandusministrite ja keskpanga presidentide kohtumistest 9.-10. veebruaril Istanbulis. Arutelude keskmes olid globaalne majandusolukord, G20 kasvustrateegia, finantssektori regulatsioonide seis ja rahvusvahelise maksustamise areng.
Seotud lood
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.